Bota

Forbes: Oligarkët rusë u pasuruan me 72 dollarë më shumë vitin e kaluar

Në vitin 2021, para pushtimit rus të Ukrainës, revista Forbes vlerësoi se totali i aseteve të miliarderëve rusë arrinte në 606 miliardë dollarë.

f.t
Forbes: Oligarkët rusë u pasuruan me 72 dollarë më
FOTO ILUSTRUESE

RUSI- Njerëzit më të pasur të Rusisë i shtuan pasurisë së tyre 72 miliardë dollarë vitin e kaluar , duke arritur në një total prej 577 miliardë dollarësh, sipas revistës Forbes, me Vagit Alekperov, ish-kryetar i kompanisë më të madhe të naftës Lukoil, në vendin e parë.

Pasuria e Alekperov u rrit në 28.6 miliardë dollarë nga 20.5 miliardë dollarë vitin e kaluar, shkruan Forbes. Ai u zhvendos në vendin e parë nga i nënti që tani mbahet nga Andriy Melnichenko , i cili e bëri pasurinë e tij në plehra dhe pasuria e të cilit ra në 21.1 miliardë dollarë nga 25.2 miliardë dollarë, raporton Protothema.

Leonid Mikkelson, CEO i kompanisë së gazit Novatek, i cili u rendit i dyti nga Forbes, pa pasurinë e tij të rritet me 5.8 miliardë dollarë në 27.4 miliardë dollarë. Forbes raporton se sot në mbarë botën ka më shumë miliarderë se kurrë më parë, 2781 në total, dhe 20 të parët përbëjnë pjesën më të madhe të rritjes së pasurisë. Alekperov renditet i 59-ti në botë.

Në vitin 2021, para pushtimit rus të Ukrainës, revista Forbes vlerësoi se totali i aseteve të miliarderëve rusë arrinte në 606 miliardë dollarë. Çmimet e larta të mallrave gjatë dy viteve të fundit dhe rritja ekonomike e Rusisë e fokusuar në luftë, e cila është mbytur nga ndikimi i sanksioneve perëndimore, kanë kontribuar në rikthimin në drejtimin e këtij numri.

Shumë miliarderë rusë janë goditur nga sanksionet perëndimore , ndërsa Perëndimi u përpoq të ndëshkonte Presidentin Vladimir Putin dhe ata që perceptohen si afër tij për fillimin e luftës në Ukrainë. Pasuria e tyre totale është ulur në 353 miliardë dollarë në vitin 2022. 

Putin ka vënë në dukje në mënyrë të përsëritur dështimin e sanksioneve perëndimore për të dëmtuar ekonominë ruse dhe ka theksuar faktin se ekonomia e Rusisë u rrit më shpejt vitin e kaluar - me rritje të PBB-së prej 3.6% - se çdo nga vendet e Grupit të Shtatë që janë kryesisht përgjegjëse për sanksionet. Me burime të mëdha natyrore, ekonomia e Rusisë është rimëkëmbur ndjeshëm nga recesioni i vitit 2022, por rritja bazohet kryesisht në prodhimin e armëve dhe municioneve për luftën në Ukrainë, duke mbuluar problemet që i pengojnë rusët të përmirësojnë standardet e tyre të jetesës.

/ZËRI

Poll

MOS HUMB